Strøm Festival 2017

Kom til Strøm Festival og udvid din horisont inden for den elektroniske musikgenre. Her kan du blive klogere på alt fra elektroniske beats til lyden af vinyl.

For 11. år i træk bliver Strøm Festival afholdt i København for mere end 15.000 gæster. Der vil være events og koncerter 2.-5. august i København og på Frederiksberg. Programmet byder på lokale artister og talenter såvel som etablerede kunstnere fra den danske og internationale musikscene. Strøm Festival er ikke kun for musikkendere, men for alle uanset viden på området og alder. 

Strøm Knowledge og Vinyl Love

Vil du vide, hvad der står mellem linjerne i den elektroniske musik – så er Strøm Knowledge lige noget for dig. Det foregår i Råhuset i festivaldagene, hvor der vil være workshops, debatter og talks.

Den 2. august kan du høre musiker Ge-ology fortælle om sin fantastiske pladesamling. Han vil komme ind på fænomenet ”digging”, der dækker over måden, hvorpå man finder sine vinyler. Oftest vil man ”digge” i genbrugsbutikker eller hos private. Og så vil han komme nærmere ind på, hvorfor vinylen kan føres ind i flere tidsaldre.

Hvis du er vild med vinyl, kan det også anbefales at komme til Vinyl Love i en af disse fire pladebutikker. Her bliver der afprøvet nye idéer med butikkernes udvalg af plader, som vil blive fremført hver aften kl. 17. Lyt med og drik en øl til. Der er gratis adgang.

Alle events i forbindelse med Strøm Knowledge og Vinyl Love er gratis, men nogle kræver dog tilmelding. Læs mere om Strøm Knowledge her og Vinyl Love her.

Adresse: Strøm Knowledge, Råhuset, Onkel Dannys Plads 7, 1711 København V

Klokkespil på Frederiksberg

Klokkenist Joanna Stroz fortolker elektroniske klassikere på sine 48 klokker ved sol op-og nedgang på Frederiksberg Rådhus under hele festivalen. Klokkespillet kan høres ud over Frederiksberg og vil foregå kl. 9 og 21.

På pladsen foran Frederiksberg Rådhus vil det også være muligt at overvære lydinstallationen ”Down The Rabbit Hole”, der er udviklet af Mikkel Meyer. Installationen er en selvgenererende musikmaskine, som gør det muligt for forbipasserende at påvirke de forskellige parametre og numre. Maskinen er inspireret af 1980’ernes Detroit, de elektroniske instrumenters ufuldstændighed og tilfældigheder. 

Adresse: Frederiksberg Rådhus, Smallegade 1, 2000 Frederiksberg

En sjælden koncert med Laid Back

Den 3. august kl. 19-22 kan du opleve Laid Back i Bakkehuset. Den elektroniske duo består af Tim Dahl og John Guldberg og har næsten 40 år på bagen. Laid Back er bl.a. kendt for numrene ”Sunshine Reggae” and ”White Horse”. Billetter til koncerten kan købes her.

Strøm Festival afholdes den 2.-5. august i København og på Frederiksberg. Find programmet her.

 

 

 

Bruger du byen nok?

Modtag gratis info omkring aktuelle og kommende aktiviteter i København.

Tak for din tilmelding!